XVII Walny Zjazd Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich
W dniach 16-17 marca 2013 roku w Janowie Podlaskim odbył się XVII Walny Zjazd PZHKA.
Część sprawozdawcza zjazdu
Gwałtowny powrót zimy i spowodowane nim utrudnienia na drogach uniemożliwiły dojechanie wielu zgłoszonym wcześniej członkom związku. Mimo to w sobotnich obradach wzięło udział około 50 osób. Prezes Jerzy Białobok rozpoczął je od dwóch miłych wiadomości, przekazywanych już wcześniej za pośrednicwtem strony PZHKA – o przyznaniu Prezes Izabelli Pawelec-Zawadzkiej tytułu AHBA Arabian Ambassador oraz o wyborze Anny Stojanowskiej na stanowisko Wiceprzewodniczącej ECAHO. W części sprawozdawczej delegaci Polski na Kongres ECAHO przybliżyli zebranym ogólną sytuację tej organizacji – zdaje się, że wychodzi ona obronną ręką z kryzysu. Redaktor PASB, Krystyna Karaszewska, podobnie, jak przed rokiem zwróciła uwagę na najważniejsze aspekty sprawnej współpracy Księgi i hodowców. Przy okazji poinfromowała, że w PKWK można nabyć cztery nowe dodatki do Księgi, wydane w ostatnim okresie w postaci elektronicznej. Są one do zamówienia w sekretariacie PKWK. Część formalną zjazdu zamknęła krótka informacja na temat portalu Arab Horse Universe – serwisu, który ma służyć organizatorom pokazów. Trwają rozmowy ECAHO z twórcami AHU na temat szczegółowych zasad wykorzystania platformy przez ECAHO.
Część seminaryjna
Zgodnie z planem odbyły się zapowiedziane wykłady:
- „Cytogenetyka i genetyka kliniczna koni” – prof. dr hab. Monika Bugno-Poniewierska
- „Gdy konia boli brzuch” – kilka uwag o schorzeniach morzyskowych u koni – lek. wet. Jan Samsel
- „Arab – koń przyjazny człowiekowi” – prof. dr hab. Krystyna Chmiel
Aż szkoda, że z racji niezbyt dużej frekwencji z wykładów nie skorzystała większa liczba hodowców.
Doroczne nagrody dla hodowców
Podczas uroczystej kolacji w sobotni wieczór wręczone zostały nagrody „Hodowcy Roku” oraz wyróżnienia w czterech kategoriach: pokazy, wyścigi, sport i rajdy długodystansowe.
-
„Hodowca Roku 2012” w kategorii pokazy otrzymali pp. Goździalscy, Stadnina Falborek Arabians za sukcesy ogierka Emarc, który w 2012 roku zdobył m.in. tytuł Wiceczempiona Polski Ogierów Młodszych.
-
„Hodowca Roku 2012” w kategorii sport otrzymali pp. Poszepczyńscy, Stadnina Chrcynno-Pałac za sukcesy konia Galahad, który w 2012 roku zdobył m.in. tytuł Mistrza Polski Koni Arabskich w ujeżdżeniu oraz Wicemistrza w kategorii Native Costume.
-
„Hodowca Roku 2012” w kategorii rajdy otrzymała Krystyna Chmiel za sukcesy konia Eomer, który w 2012 roku zajął IV miejsce w Mistrzotwach Europy Juniorów i Młodych Jeźdźców oraz uplasował się na 19. miejscu rankingu FEI w kategorii koni dosiadanych przez młodych jeźdźców.
-
„Wyróżnienie” w kategorii wyścigi otrzymał Krzysztof Zakolski za bardzo dobre wyniki ogiera Wielki Damati i klaczy Wielka Damira, których ojcem jest najlepszy wyścigowy reproduktor roku, Ontario HF importowany w 2007 roku przez Czesława Witko.
-
„Wyróżnienie” w kategorii pokazy otrzymali pp. Poszepczyńscy, Stadnina Chrcynno-Pałac za sukcesy ogierka Psyche Keret, który w 2012 roku zdobył m.in. tytuły Wiceczempiona Ogierków na pokazie w Białce i Top Ten Czempionatu Świata Ogierków Rocznych.
-
„Wyróżnienie” w kategorii pokazy otrzymał Marek Kondrasiuk za sukcesy klaczki Noumea, która w 2012 roku zdobyła medale na międzynarodowych pokazach w Egipcie, dokąd została eksportowana pod koniec roku.
Pokaz hodowlany
Zapowiadany pokaz pod siodłem został zamieniony na pokaz w ręku. Jednak w sobotę podczas przerw w obradach można było zobaczyć młodzież z technikum i ogiery czołowe podczas treningów na hali. W tym roku po raz pierwszy gospodarz przygotował prezentację ogierów dla członków PZHKA koło Lazaretu (stacji unasieniania), czemu sprzyjała piękna słoneczna pogoda. Pokaz źrebiąt tradycyjnie odbył się koło Stajni Prywatnych.
Mróz i wiatr w piątkowy wieczór zapowiadały najzimniejszy zjazd w historii. Jednak słoneczny weekend i kameralna atmosfera spotkania pozostawiły ciepłe wspomnienia.