PZHKA
facebook wersja polska english version
PZHKA

1 2 3 4 5 następna strona ostatnia strona

2019


• 2019-10-29 •

Sześć medali dla polskich koni na Czempionacie Europy

Trzema srebrnymi i trzema brązowymi medalami zakończył się dla polskiej reprezentacji Czempionat Europy, rozegrany w ostatni weekend października w we włoskiej Weronie.

Tegoroczna edycja październikowego pokazu Title przyniosła dwie duże zmiany: po raz pierwszy został on zamknięty dla krajów spoza geograficznej Europy, co prawdopodobnie zachęciło wielu hodowców do spróbowania swoich sił na pokazie najwyższej rangi. Zmieniło się także miejsce rozgrywania pokazu – gospodarzem został klub sportowy Sommacampagna, a organizatorem Włoski Związek Hodowców Koni Arabskich ANICA. Oba podmioty poradziły sobie ze swoimi zadaniami bardzo dobrze.

Na liczną reprezentację polski złożyły się konie z wszystkich trzech stadnin państwowych, a także hodowców i właśicieli prywatnych – Lecha Błaszczyka, Marka Kondrasiuka, Wojciecha Parczewskiego, Małgorzaty i Józefa Pietrzaków, Krzysztofa Poszepczyńskiego, Janusza Ryżkowskiego oraz Stadniny AKF Polska. Niemal wszystkie znalazły się w pierwszych piątkach swoich klas.

Klacze roczne

Drugie miejsce w klasie z notą 91,90 zajęła AMIRATA (EKS Alihandro – Alhasa) hod. i wł. SK Janów Podlaski. W czempionacie otrzymała po jednej nominacji do każdego medalu, ale łączna nota punktowa pozwoliła jej sięgnąć po brąz.
 

Ogierki roczne

Nasz jedyny reprezentant, STAR FARID (RFI Farid – EKS Star of Africa) hod. i wł. Wojciecha Parczewskiego nie zawiódł oczekiwań, zajmując drugie miejsce w klasie, a następnie trzecie w czempionacie (z małą różnicą punktów - przez jednego sędziego był typowany do złota, a przez aż trzech do srebra).

Klacze młodsze

Wśród dwulatek najlepsza okazała się janowska ENCARINA (Ascot DD – Eneria), otrzymując aż 99 punktów za ruch. Zaraz za nią, ze stratą 0,2 pkt, uplasowała się PROTEKCJA (Ekstern – Pentra) hod. i wł. SK Michałów. Czwarte miejsce zajęła PAPROTNIA (Elgast – Paeksa) hod. i wł. L. Błaszczyka.
W Top 5 klaczy 3-letnich znalazła się janowska TACJANA (Ascot DD – Tartina) oraz michałowska PARANTELLA (Kahil Al Shaqab – Palanga).
Jak to jednak bywa, w czempionacie decyzje sędziów okazały się odmienne. Tytuł wiceczempionki Europy przypadł Paprotni. Encarina i Protekcja, mimo uzyskania punktów czempionatowych, nie znalazły się na podium.

Ogiery młodsze

W top 5 ogierków dwuletnich znalazł się białecki PARILLUS (Ascot DD – Parilla). W klasie ogierów trzyletnich triumfował Młodzieżowy Czempion Polski, AMES JR (Psytadel – Altara) hod.  i wł. J. Ryżkowskiego. Klasę swoją potwierdził następnie w czempionacie, zdobywając srebro.

Klacze starsze

Niezwykle udany debiut w klasie klaczy 4-6 letnich zaliczyła michałowska POGANINKA (El Omari – Pentra), z pięcioma dwudziestkami i łączną notą 93,13 zdecydowanie zajmując pierwsze miejsce. Do Top 5 klasy zakwalifikowała się także jej stajenna koleżanka PARMANIA (Kahil Al Shaqab – Parmana) oraz PRUNELLA (Abyad AA – Pradera) hod. SK Janów Podlaski, a wł. Suweco Stud.
W klasie klaczy 7-9 letnich triumfowała janowska EUZONA (Om El Bellissimo – Euzetia), wyprzedzając POTENTILLĘ (Ekstern – Panonia) hod. SK Janów Podlaski, wł. Hanaya Stud. Na piątym miejscu uplasowała się aktualna Czempionka Polski, WIEŻA MOCY (QR Marc – Wieża Marzeń) hod. i wł. SK Michałów.
Wśród klaczy najstarszych najlepszy występ należał do PSYCHE KREUZY (Ekstern – Pallas-Atena) hod. i wł. K. Poszepczyńskiego – SK Chrcynno-Pałac, która otrzymała najwyższy wynik Pokazu (93,40 pkt) w tym 10 "dwudziestek"  i jako jedyna klacz otrzymała komplet dwudziestek za ruch. Jej występowi towarzyszył mocny doping licznie zgromadzonej włoskiej publiczności, która żywo reaguje na występ konia, który się jej podoba.  
Na drugim miejscu uplasowała się zwyciężczyni klasy z Aachen, EKSPULSJA (Gazal Al Shaqab – Elandra) hod. SK Michałów, wł. Halsdon Arabians. Do Top 5 zakwalifikowała się także michałowska LAWINIA (Ekstern – Luanda) oraz ELISSEINA (Galba – Ellissara) hod. SK Michałów, a wł. Stadniny Polska AKF.
W czempionacie polskie klacze zdobyły dwa medale – tytuł wiceczempionki zdobyła Poganinka, a na trzecim miejscu znalazła się Euzona. Warto jednak podkreślić, że każda nasza reprezentantka została wytypowana przynajmniej przez jednego sędziego jako kandydatka do medalu.

Ogiery starsze

Ogromne wrażenie wywołał występ janowskiego POMIANA (Gazal Al Shaqab – Pilar), który, podobnie jak wcześniej Psyche Kreuza, zakończył występ w klasie z kompletem dwudziestek za ruch (plasując się na drugim miejscu).

Serdecznie gratulujemy wszystkim hodowcom i właścicielom wspaniałych rezultatów i tradycyjnie dziękujemy za promocję polskiej hodowli na arenie międzynarodowej.
 


>>> link

• 2019-10-09 •

Zakładka na naszej stronie: Sędziowie Krajowi Pokazowi/Osoby Oficjalne

Informujemy, że na naszej stronie uruchomiliśmy zakładkę:  Sędziowie Krajowi Pokazowi/Osoby Oficjalne   
Jednocześnie miło nam poinformować, że nasza koleżanka Magdalena Helak - Kulczyńska, jako pierwsza znalazła się na liście sędziów pokazowych krajowych. Pani Magda pomyślnie ukończyła kurs, zdała egzamin oraz ukończyła wymagane praktyki sędziowskie. 
Gratulujemy serdecznie. 
>>> link

• 2019-10-07 •

Zebranie Komisji Pokazów ECAHO w Warszwie

W sobotę 5.10.2019 w Warszawie odbyło się Zebranie Komisji Pokazów ECAHO. W  Zebraniu uczestniczyło dwóch przedstawicieli PZHKA. Jednym z omawianych tematów było zatwierdzenie Kalendarza Pokazów ECAHO na Rok 2020.
W Kalendarzu Pokazów znalazło się 5 Pokazów, które odbedą się w Polsce.
Są to:
1) 30 Wiosenny Młodzieżowy Pokaz Koni Arabskich w Białce, który odbędzie się w dniach 30-31.05.2020, kat.B Narodowy;
2) 5 Ogólnopolski Pokaz Koni Arabskich w Radomiu, który odbędzie się w dniach 4-5.07.2020, kat.B Narodowy (podwyższenie z kat.C);
3) Pokaz Koni Arabskich w Sopocie, który odbędzie się w dniach 25-26.07.2020, kat. dla Hodowców, pierwszy raz w Polsce tego typu Pokaz;
4) Narodowy Pokaz Koni Arabskich, który odbędzie się w Janowie Podlaskim w dniach 7-9.08.2020;
5) Al Khalediah European Arabian Horse Festival, ktory odbędzie się w Nowych Wrońskach w dniach 21-22.08.2020, kat.A.

>>> link

• 2019-10-01 •

All Nations Cup 2019 - Polska z Pucharem Hodowców

Jeden srebrny i dwa brązowe medale, nagroda dla najlepszego europejskiego konia hodowli prywatnej, a przede wszystkim Puchar Hodowców – to polski bilans pierwszego jesiennego pokazu kategorii Title, All Nations Cup.
 
Klaczki roczne
W klasie oglądaliśmy łącznie cztery polskie klacze. Najlepiej z nich wypadła janowska AMIRATA (EKS Alihandro – Alhasa/Ganges), która z wynikiem 91,08 zajęła trzecie miejsce i zdobyła kwalifikację czempionatową.

 
Dekoracja AMIRATY. Fot. Sylwia Iłenda

Ogierki roczne
Jedynym polskim reprezentantem był czempion z Białki i Janowa, STAR FARID (RFI Farid – EKS Star of Africa/Marwan Al Shaqab) hod. i wł. W. Parczewskiego. Ocena 90,63 i czwarte miejsce w klasie pozwoliły mu na występ w czempionacie.
 
Klacze dwuletnie
Najlepszą ocenę (92,10) z czterech polskich klaczy otrzymała utytułowana janowska ENCARINA (Ascot DD – Eneria/QR Marc). Do czempionatu zakwalifikowała się także michałowska PROTEKCJA (Ekstern – Pentra/Poganin), z którą o jedyne 0,05 pkt przegrała PASCUALA (Ascot DD – Palmeta/Ecaho) hod. i wł. SK Janów Podlaski, która to z kolei taką samą różnicę pokonała michałowską EL BELISSIMĘ (Ascot DD – Ekliptyka/Ekstern).

 
ENCARINA - najlepsza spośród polskich dwulatek. Fot. Sylwia Iłenda

 
Ogierki dwuletnie
Dobrze znany polskiej publiczności ERANTIS (Ascot DD – Eugara/Om El Belissimo) hod. i wł. SK Janów Podlaski uplasował się w Top Five klasy.
 
Klacze trzyletnie
W bardzo wyrównanej i licznie obsadzonej klasie rywalizowały trzy polskie klacze trzech różnych hodowców. Drugie miejsce zajęła janowska PARANTELLA (Kahil Al Shaqab – Palanga/Ekstern). W Top Five znalazła się także ESCOTIA (Ascot DD – Emanacja/WH Justice) hod. S. Sławińskiego, a wł. A. Janas-Naze.
 
Ogierki trzyletnie
Młodzieżowy czempion Polski, AMES JR (Psytadel – Altara/Gazal Al Shaqab), uplasował się w Top Five klasy i zakwalifikował się do czempionatu.
 
Klacze 4-6 letnie
Tradycyjnie już w tej klasie oglądaliśmy najliczniejszą polską reprezentację. Na ringu pojawiło się aż dziewięć, w większości bardzo utytułowanych klaczy. W obu sekcjach całe podium zajęła polska hodowla – niestety do czempionatu kwalifikowały się tylko dwa pierwsze miejsca. Najwyższą ocenę w klasie (i wśród wszystkich klaczy) – 93,83, w tym komplet sześciu „20” za ruch – otrzymała janowska ALSA (Kahil Al Shaqab – Alameda/Wachlarz), przebywająca obecnie w dzierżawie w Ajman Stud. Drugą sekcję, również z bardzo wysokim wynikiem 93,33, wygrała z kolei michałowska WILDONA (Shanghai EA – Wilda/Gazal Al Shaqab), dzierżawiona przez Al Sheikh Stud. Drugie miejsca zajęły klacze hod. SK Janów Podlaski – PRUNELLA (Abyad AA – Pradera/Hiayyil Ramadan) wł. Suweco Stud oraz ANAWA (Abyad AA – Anarchia/Gazal Al Shaqab) wł. Armada Arabians. Na trzecim miejscu uplasowała się janowska PREGOŁA (Vitorio To – Perespa/Enzo) oraz michałowska PUSTYNIA KAHILA (Kahil Al Shaqab – Pustynna Malwa/Ekstern).


ALSA - najwyżej oceniona klacz pokazu. Fot. Sylwia Iłenda
 
Ogiery 4-6 letnie
Obaj reprezentanci polskiej hodowli – CALATEON (Vitorio TO – Calatea/Ekstern) hod. Mark Arabians, wł. Halsdon Arabians oraz PISTOLERO (Kahil Al Shaqab – Pinga/Gazal Al Shaqab) hod. SK Janów Podlaski, wł. Holmes Farm Arabians – uplasowali się w Top Five i wystąpili w czempionacie. CALATEON został ponadto wyróżniony nagrodą specjalną dla najlepszego europejskiego konia hodowli prywatnej.

 
CALATEON - najlepszy europejski koń hodowli prywatnej. Fot. Sylwia Iłenda

 
Klacze 7-10 letnie
Z michałowskiego trio najwyżej oceniona została WIEŻA MOCY (QR Marc – Wieża Marzeń/Ekstern), która zajęła drugie miejsce w klasie, przegrywając jedynie z późniejszą złotą medalistką, Maisą Al Nasser. Pozostałe klacze, PIACENZA (QR Marc – Primawera/Emigrant) wł. Al Shahania Stud, oraz EMANDORISSA (Abha Qatar – Emanda/Ecaho), także ocenione zostały powyżej 92 punktów i uplasowały się w Top Five klasy. PIACENZA, dzięki wysokiej nocie, zakwalifikowała się ponadto do czempionatu.


WIEŻA MOCY - drugie miejsce w klasie klaczy 7-10 letnich. Fot. Sylwia Iłenda
 
Klacze 11-letnie i starsze
W Top Five klasy znalazły się aż cztery klacze polskiej hodowli. Zwyciężyła EKSPULSJA (Gazal Al Shaqab – Elandra/Monogramm) hod. SK Michałów, wł. Halsdon Arabians, pokonując wyhodowaną w SK Janów Podlaski, a należącą do Akmal Stud PEPITĘ  (Ekstern – Pepesza/Eukaliptus). LAWINIA (Ekstern – Luanda/Emigrant) hod. i wł. SK Michałów zajęła czwarte, a ELLISEINA (Galba – Ellissara/Laheeb) hod. SK Michałów, a wł. AKF Polska – piąte miejsce.
 
EKSPULSJA - najlepsza w klasie klaczy najstarszych. Fot. Sylwia Iłenda

Ogiery 11-letnie i starsze
Na ringu oglądaliśmy weterana pokazów, michałowskiego LISSARA  (Gazal Al Shaqab – Larissa/Eukaliptus), wł. Barakah Arabians, oraz ETERNALA (FS Bengali – Ewitacja/Ganges) hod. i wł. J. Głowackiego. LISSAR przegrał jedynie z późniejszym niekwestionowanym złotym medalistą i zdobywcą najwyższej oceny wśród ogierów, og. SHANGHAI EA. ETERNAL także zajął miejsce w Top Five klasy.
 
LISSAR w klasie przegrał tylko z Shanghaiem EA. Fot. Sylwia Iłenda

Czempionaty
Największe emocje wzbudzał czempionat klaczy starszych, gdzie 8 na 10 uczestniczek zostało wyhodowanych w Polsce, a więc przynajmniej jeden medal był już pewny. Oceny zdobyte w klasach potwierdziły się, i ostatecznie srebro wywalczyła ALSA, a brąz WILDONA. Trzecie miejsce w czempionacie wałachów zajął z kolei wyhodowany w Michałowie, a należący do Stephanie Boviens EL EMANDO (QR Marc – Emanda/Ecaho).


Dekoracja ALSY. Fot. S. Iłenda 

Puchar Hodowców
Łączny wynik koni polskiej hodowli pozwolił nam zdobyć, już po raz siódmy, zaszczytny Puchar Hodowców. Jest to wspólna zasługa wszystkich obecnych w Aachen:
 
SK Janów Podlaski
SK Michałów
Mark Arabians – Marek Kondrasiuk
Best Arabians – Wojciech Parczewski
UniStud – Janusz Ryżkowski
BlackLady Arabians – Anna Janas-Naze
AKF Polska
Minnesota Arabians – Małgorzata i Józef Pietrzak
Nana Arabians – Alicja Najmowicz
SK Klikowa – Marek Rzepka
 
Gratulujemy serdecznie i dziękujemy za tak wspaniałe promowanie polskiej hodowli na arenie międzynarodowej.
 
 
Polska ekipa (prawie) w komplecie. Fot Sylwia Iłenda


 

>>> link

• 2019-09-16 •

SABELLA Oaksistką 2019

 Na starcie niedzielnej Nagrody Gazelli, Mlechy i Sahary - Oaks (2400 m, kat. A) stanęło sześć klaczy hodowli krajowej.

Od startu prowadziła równym tempem janowska SADYBA, dosiadana przez swojego trenera S. Vasyutova. Wydawało się, że niezagrożona zmierza po wygraną, ale na ostatnich metrach została pokonana przez doskonale finiszującą SABELLĘ

Wyhodowana przez J. Enga klacz jest własnością SK Ostrobrzeg. Trenuje ją A. Wyrzyk, a dosiadał dż. M. Abik. Gratulujemy!

1. SABELLA (Riyal - Sabała z Regula/Gorec) dż. M. Abik, tr. A. Wyrzyk,  wł. SK Ostrobrzeg, hod. J. Eng
2. SADYBA (Dostatok - Sabatina/Ganges) dż. i tr. S. Vasyutov, wł. i hod. SK Janów Podlaski
3. ELNIZA (Mared Al Sahra - Elsana/Gafal) dż. M. Srnec, tr. B. Głowacki, wł. i hod. J. Głowacki
4. AMAYA (Asraa Min Albarq - Amina/Murat-Gazon) dż. A. Kabardov, tr. M. Janikowski, wł. i hod. Z. Górski
5. ZAHRINA (Kazbek - Zahara/Arbil) dż. A. Reznikov, tr. W. Olkowski, wł. P. Wasilewski, hod. T. Tarczyński


>>> link

• 2019-09-14 •

Gonitwa o Nagrodę Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich

 14 września na Torze Wyścigów Konnych Służewiec rozegrano gonitwę dla 3-letnich klaczy czystej krwi arabskiej hodowli krajowej o Nagrodę PZHKA (2000 m, kat. B). Na starcie stanęło 10 klaczy. 

Zgodnie z przewidywaniami, DAHRA (Mared Al Sahra - Djaima/Nonius) nie miała żadnych trudności z pokonaniem rywalek, wygrywając bardzo łatwo o 4 długości. Druga była HELIA, a trzecia ORLICA

1. DAHRA (Mared Al Sahra - Djaima/Nonius) dż. A. Reznikov, tr. M. Janikowski, wł. Al Shahania Stud, hod. Z. Górski
2. HELIA (Jaafer ASF - HN Adara/Al Sakbe) dż. A. Turgaev, tr. P. Piątkowski, wł. i hod. Nessa Arabians
3. ORLICA (Mared Al Sahra - Orla Fata/Chndaka) dż. M. Srnec, tr. B. Głowacki, wł. i hod. J. Głowacki
4. SHAMILA (Dahess - Struna/Nougatin) dż. S. Mazur, tr. K. Ziemiański, wł. i hod. Z. Górski
5. TIFFANY (Hiyyaf Al Khalediah - Trinity/Von) k.dż. S. Mura, tr. A. Laskowski, wł. A. M. P. Laskowcy, hod. L. Kowal


Był to pierwszy start półsiostry derbisty DRAGONA (Dahess - Djaima/Nonius) w barwach nowego właściciela, stadniny Al Shahania. 

Zwycięskiego konia oraz hodowcę, p. Z. Górskiego, dekorował prezes K. Poszepczyński.
P. Z. Górski otrzymał również nagrodę dla Hodowcy Roku 2018 w kategorii "Wyścigi" - portret kl. ARWA autorstwa S. Iłendy.

Nagroda, w formie wyróźnienia została przyznana za osiągnięcia tej klaczy i ogiera Dragon w ub. roku.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


>>> link

• 2019-09-09 •

IV Krakowski Pokaz Koni Arabskich w Michałowicach

W dniach 7-8 września w KJ Szary w Michałowicach pod Krakowem już po raz czwarty odbył się Krakowski Pokaz Koni Arabskich (ECAHO C-Int.). Cieszył się on dużym zainteresowaniem wystawców z zagranicy, a także przybyłej licznie publiczności. Przed klasami w ręku rozegrano także klasy w siodle oraz Otwarty Sportowy Puchar Polski.


Wałachy


Rozegrano tylko klasę (bez formuły czempionatowej). Najwyższą ocenę otrzymał KORAB (Pegasus - Karbala), startujący także z powodzeniem w klasach pod siodłem pod juniorką Martą Kulczyńską. Na drugim miejscu, dzięki ocenom za ruch, uplasował się WILTON (El Gazal - Wołogda).


 1. KORAB (Pegasus - Karbala) hod. SK Michałów, wł. M. Helak-Kulczyńska

 2. WILTON (El Gazal - Wołogda) hod. SK Janów Podlaski, wł. M. Głód

 3. EUNORY (Ganges - Eurona) hod. SK Michałów, wł. A. Chrząstek-Szyc

 4. EMINOR (Galba - Emigra) hod. SK Michałów, wł. M. Głód

 5. BYZANTIUM O (Jaipur El Perseus - Clio Belize) hod. oOne LLC, wł. Hennessy Arabians


Źrebięta ur. 2019


Klasa ta sponsorowana była przez Polski Związek Hodowców Koni Arabskich. Na pierwsze miejsce sędziowie jednogłośnie wytypowali AMARANDĘ RA (Morion - Alina PS), która wzbudziła ogromną owację publiczności niezwykle efektownym ruchem.


 1. AMARANDA RA (Morion - Alina PS) hod. i wł. Regina Arabians - C.J.Gołaszewski

 2. SULTANA SSA (Sultan Al Zobara - Erctiqa) hod. i wł. Reem Al Sultani

 3. ARCTICA (SA Faez Simbad - H Allure H) hod. i wł. Regina Arabians - C.J. Gołaszewski


Ogierki roczne


W klasie na ringu zaprezentowało się 7 koni. Ocena 91,1 wystarczyła do zwycięstwa ogierkowi KOLORADO PRINCE (RFI Farid - Karbona). Zaraz za nim uplasował się PETRUS PA (Ekstern - Piwonia). W czempionacie zamienił się on jednak miejscami z trzecim w klasie PASSAREM. 


 1. KOLORADO PRINCE (RFI Farid - Karbona) hod., i wł. K. Falba

 2. PASSAR (Atius O - Perkilla) hod. SK Dębno - Adam Lachera, wł. Abeer Ahmed Al Saihati

 3. PETRUS PA (Ekstern - Piwonia) hod. PPH Parys, wł. SK Dąbrówka


Klaczki roczne


Tradycyjnie klasa klaczek cieszyła się większym zainteresowaniem wystawców niż klasa ogierków i z tej racji została podzielona na dwie grupy. W pierwszej z nich zwyciężyła ELMONA (Medalion - El Medisa), a za nią uplasowała się PRASADA PA (Empire - Palatina). W drugiej triumfowała KHALIDA PA (EKS Alihandro - Kalahari) przed EPIRĄ OF SINUS (Pomian - Etira). W czempionacie sędziowie potwierdzili swoje oceny wystawione w klasach:


 1. ELMONA (Medalion - El Medisa) hod. i wł. Regina Arabians - C.J. Gołaszewski

 2. PRASADA PA (Empire - Palatina) hod. PPH Parys, wł. SK Dąbrówka

 3. KHALIDA PA (EKS Alihandro - Kalahari) hod. PPH Parys, wł. SK Dąbrówka

 4. EPIRA OF SINUS (Pomian - Etira) hod. i wł. Sinus Arabians


Ogiery młodsze


Rozegrano tylko jedną klasę - ogierów w wieku 2 i 3 lat. MURANAS MAGIC (Muranas Jassehr - Muranas Muhtarah) o 0,2 pkt pokonał w niej og. PIRENO (Shanghai EA - Pirana K.A.). Trzeci, z wyraźną stratą punktową, był SINHARIB BABEL (AJ Barzan - E.S. Sa’aeda). W czempionacie jednak kolejność się odwróciła:


 1. PIRENO (Shanghai EA - Pirana K.A.) hod. i wł. StanRed Arabians - Stanisław Redestowicz

 2. SINHRAIB BABEL (AJ Barzan - E.S. Sa’aeda) hod. i wł. Babel Arabian Horse Stud

 3. MURANAS MAGIC (Muranas Jassehr - Muranas Muhtarah) hod. Michaela Weidner - Murana Stud


Klacze młodsze


Klasa klaczy 2-3 letnich, podobnie jak klaczek rocznych, także została podzielona na dwie grupy. W grupie A najwyższą ocenę otrzymała NAILAH SW (Abha Qatar - JV Nerina). Zdecydowanie wyżej punktowane były jednak klacze z grupy B, w której zwyciężyła WAN DIAMENA (Ascott DD - Warejka) przed EL ELLĄ (El Omari - Edrella). Porównanie w czempionacie okazało się jednak korzystne dla Nailah SW.


 1. NAILAH SW (Abha Qatar - JV Nerina) hod. i wł. Suweco Stud - Nina Suskievicova

 2. EL ELLA (El Omari - Edrella) hod. i wł. A. Gloc

 3. WAN DIAMENA (Ascot DD - Warejka) hod. i wł. J. Chrapkowski

 4. GAMZA KL (Pogrom - Gamia) hod. i wł. SK Klikowa - Marek Rzepka


Ogiery starsze


W klasie ogierów 4-6 letnich najlepszy okazał się EL SHAAD (FA El Shawan - El Estrada), a wśród ogierów 7-letnich i starszych, z najwyższą notą pokazu (93,20), późniejszy złoty medalista ALFABIA ARAGON (ZT Magnanimus - ZT Shakbey). 


 1. ALFABIA ARAGON (ZT Magnanimus - ZT Shakbey) hod. Zichy-Thyssen Arabians, wł. Halsdon Arabians - S. Watts

 2. EL SHAAD (FA El Shawan - El Estrada) hod. M. i J. Pietrzak, wł. SK Dębno - A. Lachera

 3. ELSAR (Poganin - Emida) hod. G. Dudek wł. P. Janowski

 4. CAMAL GALIB (Equator - Czarnula) hod. i wł. B. Thiry


Klacze starsze


W klasie klaczy 4-6 letnich najwyżej oceniona została WIEŻA CZARÓW (Vitorio TO - Wieża Marzeń), która zdobyła imponujący komplet pięciu “20” za ruch. Za nią uplasowała się H PEPA H (H Angelo H - Pepesza). Wśród klaczy 7-letnich i starszych zwyciężyła ESTERNA (Ekstern - Escuela) przed EMIRIONĄ (Grafik - Emmona). W czempionacie nastąpiło małe przetasowanie kolejności:


 1. EMIRIONA (Grafik - Emmona) hod. SK Michałów, wł. Suweco Stud - Nina Suskievicova

 2. WIEŻA CZARÓW (Vitorio To - Wieża Marzeń) hod. SK Michałów, wł. SK Klikowa - M. Rzepka

 3. ESTERNA (Ekstern - Escuela) hod. Sinus Arabians, wł. A. Ochmann

 4. H PEPA H (H Angelo H - Pepesza) hod. Hennessy Arabians, wł. Regina Arabians - C.J. Gołaszewski

 
>>> link

• 2019-09-01 •

Mistrzostwa Polski w sportowych rajdach konnych

W dniach 29-31 sierpnia na Zamku Kliczków rozegrano Międzynarodowe Zawody i Mistrzostwa Polski w sportowych rajdach konnych. 

Nowymi mistrzami Polski została Maria Landau i VIP KOSSACK (Marwan I - Vydumka/Madiar) hod. The Kossack Stud wł. B. Dzikowskiej. Srebrny medal powędrował do Ryszarda Zielińskiego i jego własności MIRYNA (FS Bengali - Myrna/Fawor) hod. A. Jopek, a brąz - do Piotra Nitki i MOGADIUSZA (Echo Ofira - Mukata Fata/KA Czubuthan), hod. i wł. J. Ryżkowskiego. Gratulujemy!

Podczas zawodów odbyło się także wręczenie Nagrody Hodowcy Roku 2018 w kategorii "Rajdy". Zdobył ją kol. A. Nicpoń za osiągnięcia konia EL MAHDI (Fedain - El Madżilis/Piaff). Nagrodę, portret El Mahdiego autorstwa p. S. Iłendy, wręczył w imieniu Zarządu p. J. Ryżkowski.


>>> link

• 2019-08-19 •

Dzień Arabski na wyścigach: doskonała passa AKF Polska i niespodziewane rozstrzygnięcia

W ramach European Al Khalediah Arabian Horse Festival 18 sierpnia na Torze Wyścigów Konnych Służewiec odbył się Dzień Arabski, w którym to rozegrano kilka gonitw pozagrupowych, w tym Nagrodę Europy (2600 m, G3 PA), Al Khalediah Poland Cup (1600 m, Listed PA), Nagrodę Białki (2000 m, kat. A) czy Nagrodę Sabelliny (2000 m, kat. B).


W najwyżej dotowanej (148 750 PLN) Nagrodzie Europy najbardziej liczony był 6-letni SALAM AL KHALEDIAH (Nashwan Al Khalidiah - Quesche du Paon/Akbar). Sprostał on roli faworyta i, z pomocą lidera SAHMA AL KHALEDIAH (Nayef Al Khalidiah - Sabbat Al Khalediah/Tiwaiq), który poprowadził wyścig bardzo rzetelnym tempem, pokonał drugiego w celowniku BANDOLERO (Portmer - Botura/Samsheik) aż o 7 długości. Tegoroczny derbista DRAGON (Dahess - Djaima/Nonius) przegrał w ostatniej chwili trzecie miejsce z doskonale finiszującą NESMĄ AL MELS (Akbar - Jelifa Al Mels/Regal de Khan).

 1. SALAM AL KHALEDIAH (Nashwan Al Khalidiah - Quesche du Paon/Akbar) dż. S.Mazur (62.0), tr. M. Kacprzyk, wł. AKF Polska Sp. z o.o., hod. Khalid B.S.B. Abdul Aziz Al Saud
 2. BANDOLERO (Portmer - Botura/Samsheik) dż. i tr. S.Vasyutov (62.0), wł. i hod. SK Janów Podlaski
 3. NESMA AL MELS (Akbar - Jelifa Al Mels/Regal de Khan) dż. M.Abík (60.0), tr. A. Wyrzyk, wł. C.J. Gołaszewski, hod. M. Viguie
 4. DRAGON (Dahess - Djaima/Nonius) dż. A.Reznikov (59.0), tr. M. Janikowski, wł. i hod. Z. Górski
 5. TOP MEDINA (Murhib - Topspeed Kossack/Marwan I) dż. C.Fraisl (60.0), tr. M. Romanowski, wł. i hod. K.&R. Ask
W sprinterskim Al Khalediah Poland Cup wszystko rozegrało się między trzema klaczami. Do zwycięstwa typowana była przede wszystkim zeszłoroczna triumfatorka tej gonitwy, niepokonana na polskich torach GENERAL LADY  (General - Rivale d’Enfer/Dormane). Nie wytrzymała ona jednak bardzo mocnego tempa (pierwsza ćwiartka 30,2) narzuconego przez BASALAH AL KHALEDIAH (Nayef Al Khalidiah - Jaleelat Al Khalidiah/Tiwaiq), które z kolei doskonale wykorzystała stajenna koleżanka tej ostatniej, ANOOD AL KHALEDIAH (Nayef Al Khalidiah - Shaza Al Khalidiah/Khalid El Biwaibiya). Basalah zdołała jeszcze obronić drugie miejsce przed atakiem General Lady.

1. ANOOD AL KHALEDIAH (Nayef Al Khalidiah - Shaza Al Khalediah/Khalid El Biwaibiya) dż. S.Mazur (60.0), tr. M. Borkowski, wł. AKF Polska, hod. Al Khalediah Stables

2. BASALAH AL KHALEDIAH (Nayef Al Khalidiah - Jaleelat Al Khalidiah/Tiwaiq) pr.dż. K.Mazur (60.0), tr. M. Kacprzyk, wł. AKF Polska, hod. Al Khalediah Stables

3. GENERAL LADY (General - Rivale d’Enfer/Dormane) dż. A.Reznikov (60.0), tr. M. Janikowski, wł. RMP Sp. z o.o., hod. E.A.R.L. Haras du Grand Courgeon
4. MOHACZ (Chndaka - Minerva/Santhos) dż. M.Abík (62.0), tr. M. Jodłowski, wł. M. Metza-Jodłowska, hod. L. Błachut
5. O
UZBEKS DU PANJSHIR (Darweesh - Farah du Panjshir) dż. C.Fraisl (60.0), tr. M. Romanowski, wł. Polski Klub Wiejski Sp. z.o.o., hod. P. Antenet

W biegu o Nagrodę Białki także zdecydowało tempo w dystansie. Tym razem jednak DRUG’S WIKTORIA (Drug - Waikiki/Dormane) poprowadziła bardzo wolno. Pozwoliło to jej stajennej koleżance, klaczy TABARAK’S ELVIRA (Tabarak - Elea/Dormane) na oddanie piorunującego finiszu i wyprzedzenie faworytów.

 1. TABARAK’S ELVIRA (Tabarak - Elea/Dormane) dż. M.Srnec (56.0), tr. P. Piątkowski, wł. i hod. E.&H. Chat
 2. GATSBY DE BOUZOULS (Muguet de Pascade - Bab Al Shams/Barour de Cardonne) dż. K.Grzybowski (58.0), tr. M. Romanowski, wł. i hod. S.A.R.L. Mezagri
 3. SHAMILA dż. S.Mazur (Dahess - Struna/Nougatin), tr. K. Ziemiański, wł. i hod. Z. Górski
 4. HAMAL (Jaafer ASF - HN Mira/Marvin El Samawi) pr.dż. S.Abaev (58.0), tr. P. Piątkowski, wł. i hod. Nessa Arabians
 5. LINDAHL’S AVATAR (Pentagon - Arkona z Regula/Eltar) dż. S.Vasyutov (58.0), tr. M. Romanowski, wł. i hod. A. Lindahl
W Nagrodzie Sabelliny mocną faworytką była ubiegłoroczna oaksistka SWEET DREAM (Murhib - Soleil Kossack/Marwan I). Niespodziewanie jednak walkę z nią nawiązała SPECIAL ‘OA’ (Murhib - Sadjella/Djebbel) i w celowniku okazała się lepsza o szyję.

1. SPECIAL ‘OA’ (Murhib - Sadjella/Djebbel) dż. K.Grzybowski (59.0), tr. M. Romanowski, wł. i hod. R.A.G. Kolk-van Meerveld

2. SWEET DREAM (Murhib - Soleil Kossack/Marwan I) pr.dż. S.Abaev (62.0), tr. M. Łojek, wł. T. Ruciński, hod. M. Gromala
3. FLY HIPOLITE (Munjiz - Anna/Tidjani) dż. i tr. W.Szymczuk (59.0), wł. Günay Equestrian Invest, hod. S. Chazel
4. A
MAYA (Asraa Min Albaarq - Amina/Murat-Gazon) dż. A.Kabardov (56.0), tr. M. Janikowski, wł. i hod. Z. Górski
5. SABELLA (Riyal - Sabala z Reguła/Gorec) dż. M.Abík (56.0), tr. A. Wyrzyk, wł. SK Ostrobrzeg, hod. J. Eng
Pełne wyniki dostępne TUTAJ


 


>>> link

• 2019-08-19 •

Al Khalediah European Arabian Horse Show

 W dniach 16-18 sierpnia już po raz szósty odbył się Al Khalediah European Arabian Horse Festival, na który złożyły się pokaz afiliowany w randze ECAHO-A oraz Dzień Arabski na Torze Służewiec. Obie imprezy cieszyły się dużym zainteresowaniem wystawców.

Podczas pokazu w stadninie AKF Polska w Nowych Wrońskach polskie konie, mimo dużej konkurencji zagranicznej (głównie z krajów Bliskiego Wschodu), zdobyły aż 8 medali. Ponadto tytuł Best in Show również powędrował do konia polskiej hodowli – klaczy EKSPULSJA (Gazal Al Shaqab – Elandra), wł. Shirley Watts – Halsdon Arabians.

Klacze roczne

Na ringu oglądaliśmy 16 klaczek. W pierwszej grupie z wynikiem 91,25 zwyciężyła FK GHALYAH (Fayad Alfayyad – Panonia) hod. i wł. Fahed Al Hameli FK Arabians Farm, zaś w drugiej – D SHAMKHAH (Fa El Rasheem – FT Shaella) z Dubai Arabian Horse Stud (91,75). Trzecie miejsca w swoich grupach zajęły EL FARIDA (RFI Farid – Esmeta) hod. i wł. A. Najmowicz oraz GOYA (Wadee Al Shaqab – Giness) hod. i wł. W. Bąka. W czempionacie medale przypadły jednak trzem klaczkom ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wart podkreślenia jest fakt, że na pierwszym i drugim miejscu uplasowały się pełne siostry!

1.       D SHU’ALAH (Fa El Rasheem – FT Shaella) hod. i wł. Dubai Arabian Horse Stud

2.       D SHAMKAH (Fa El Rasheem – FT Shaella) hod. i wł. Dubai Arabian Horse Stud

3.       FK GHALYAH (Fayda Alfayyad – Panonia) hod. i wł. Fahed Al Hameli FK Arabians Farm

4.       EL FARIDA (RFI Farid – Esmeta) hod. i wł. A. Najmowicz

5.       AL SHEILA (AJ Mardan – AI Loubna) hod. i wł. Al Hambra Arabians

Ogierki roczne

Klasa także została podzielona na dwie grupy, ostatecznie jednak zaprezentowało się 9 ogierków. Ponownie najlepsze, zarówno w klasie, jak i w czempionacie, okazały się konie z Dubai Arabian Horse Stud po ogierze Fa El Rasheem. Czempion z Białki i Janowa Podlaskiego, STAR FARID (RFI Farid – EKS Star of Africa) hod. W. Parczewskiego zajął drugie miejsce w klasie, a następnie małą różnicą punktów przegrał brązowy medal.

1.       D MEZYAN (Fa El Rasheem – D Mazaja) hod. i wł. Dubai Arabian Horse Stud

2.       D NAYEL (Fa El Rasheem – D Nawal) hod. Shaikh Saeed Bin Maktoum Bin Juma Al Maktoum, wł. Dubai Arabian Horse Stud

3.       D SHAKHAT (D Khattaf – D Shireen) hod. i wł. Dubai Arabian Horse Stud

4.       STAR FARID (RFI Farid – EKS Star of Africa) hod. i wł. W. Parczewski

5.       MURANAS NEYMAR (Invictus – Nirwana Jamaal) hod. i wł. Murana Stud – Michaela Weidner

Klacze młodsze

W klasie klaczy dwuletnich wreszcie doczekaliśmy się zwycięstwa polskich koni. W grupie A bezkonkurencyjna okazała się PAPROTNIA (Elgast – Paeksa) hod. i wł. L. Błaszczyka. W grupie B nieoczekiwanie michałowska PROTEKCJA (Ekstern – Pentra) pokonała utytułowaną janowską ENCARINĘ (Ascot DD – Enerina). Także w klasie klaczy trzyletnich polscy hodowcy mieli powody do zadowolenia – w grupie B zwyciężyła PARANTELLA hod. i wł. SK Michałów, a trzecie miejsce zajęła TACJANA (Ascot DD – Tartina).

1.       PRISCILLA OS (Poseidon OS – El Lucina OS) hod. Abhaa Arabians wł. Gestüt Osterhof Stoeckle GBR

2.       ENCARINA (Ascot DD – Enerina) hod. i wł. SK Janów Podlaski

3.       PAPROTNIA (Elgast – Paeksa) hod. i wł. L. Błaszczyk

4.       PROTEKCJA (Eksterna – Pentra) hod. i wł. SK Michałów

5.       PARANTELLA (Kahil Al Shaqab – Palanga) hod. i wł. SK Michałów

Ogierki młodsze

Wśród ogierków dwuletnich bezkonkurencyjny okazał się MAGIC AL GAZAL (Gazal Al Shaqab – Ale By Magnifique), który o cały punkt pokonał janowskiego ERANTISA (Ascot DD – Eugara). Ogierki o rok starsze oglądaliśmy tylko dwa. Sędziowie ocenili wyżej D KAHEELA (Fa El Rasheem – D Muwadah), który tym samym pokonał tegorocznego młodzieżowego czempiona Polski, AMESA JR (Psytadel – Altara).

1.       MAGIC AL GAZAL (Gazal Al Shaqab – Ale By Magnifique) hod. Sweden Arabian Stud, wł. Shaikh Arhamah Saoud Bin Khalid Alqasse D KAHEEL (Fa El Rasheem – D Muwadah) hod. Dubai Arabian Horse Stud wł. Abhaa Arabians

2.       ERANTIS (Ascot DD – Eugara) hod. i wł. SK Janów Podlaski

3.       PIRENO (Shanghai EA – Pirana K.A.) hod. i wł. P. Redestowicz

4.       AMES JR (Psytadel – Altara) hod. i wł. J. Ryżkowski

Klacze starsze

W grupie A klaczy 4-6-letnich zwyciężyła PRUNELLA (Abyad AA – Pradera). W grupie B faworytką do pierwszego miejsca była PUSTYNIA KAHILA (Kahil Al Shaqab – Pustynna Malwa), ale nieoczekiwanie, z bardzo wysoką notą 93,13, wyprzedziła ją FUTURE (Kahil Al Shaqab – Fortycja).

W grupie A klaczy 7-letnich i starszych oglądaliśmy czempionkę Polski, WIEŻĘ MOCY (QR Marc – Wieża Marzeń), która uległa jednak JV NERINIE (Kadar’s Echoo – Niimah). W grupie B ze wspaniałym wynikiem 93,75 zwyciężyła wspomniana już późniejsza zdobywczyni tytułu Best in Show, EKSPULSJA (Gazal Al Shaqab – Elandra). Za nią zameldowała się PSYCHE KREUZA (Ekstern – Pallas Atena) z kompletem czterech „dwudziestek” za ruch.

Całe czempionatowe „Top 5” to polska hodowla:

1.       EKSPULSJA (Gazal Al Shaqab – Elandra) hod. SK Michałów, wł. Shirley Watts – Halsdon Arabians

2.       PUSTYNIA KAHILA (Kahil Al Shaqab – Pustynna Malwa) hod. i wł. SK Michałów

3.       PRUNELLA (Abyad AA – Pradera) hod. SK Janów Podlaski, wł. Nina Suskevicova – Suweco Stud

4.       WIEŻA MOCY (QR Marc – Wieża Marzeń) hod. i wł. SK Michałów

5.       PSYCHE KREUZA (Ekstern – Pallas Atena) hod. i wł. K. Poszepczyński – SK Chrcynno Pałac

Ogiery starsze

Wśród ogierów 4-6-letnich triumfował CALATEON (Vitorio TO – Calatea), a na drugim miejscu uplasował się EMPOWER (WH Justice – Eksterna). W klasie ogierów 7-letnich i starszych największe emocje budził występ aktualnego Czempiona Świata. EQUATOR (QR Marc – Ekliptyka) nie zawiódł i pewnie, z przewagą 1,5 pkt, trzema „dwudziestkami” za typ i kompletem czterech „dwudziestek” za ruch wygrał klasę, a następnie (jednogłośnie) czempionat.

1.       EQUATOR (QR Marc – Ekliptyka) hod. SK Michałów, wł. Ghazi Bashher Alotaibi

2.       SHADI AL KHALEDIAH (F Shamaal – Layan Al Khalediah) hod. Al Khalediah Stables, wł. Reza Allahdadi

3.       CALATEON (Vitorio TO – Calatea) hod. M. Kondrasiuk, wł. Shirley Watts – Halsdon Arabians

4.       EMPOWER (WH Justice – Eksterna) hod. i wł. K. Goździalski – Falborek Arabians

5.       AL PICASSO (RFI Farid – Al Princess Aliha) hod i wł. Al Hambra Arabians


>>> link


1 2 3 4 5 następna strona ostatnia strona