PZHKA
facebook wersja polska english version
PZHKA• 2018-09-17 •

Memoriał Izabelli Pawelec-Zawadzkiej i Patricii Lindsay

W tym roku, dzięki staraniom p. Soni Lindsay (siostry Patricii) i Zarządu naszego Związku, gonitwa Oaks była jednocześnie memoriałem dwóch wielkich osobowości świata konia arabskiego.

IZABELLA PAWELEC ZAWADZKA, Pierwsza Dama Polskiej Hodowli, była między innymi współzałożycielką PZHKA i jej pierwszym prezesem. W stwierdzeniu, że bez p. Izy polski koń arabski nie byłby dumą Polski nie ma chyba przesady – to ona współtworzyła pierwsze aukcje w Janowie Podlaskim, Narodowy Czempionat Polski czy Czempionat Młodzieżowy, była też pierwszym polskim sędzią międzynarodowym, aktywnym członkiem WAHO i ECAHO. Dla każdego hodowcy była niekwestionowanym autorytetem, a dla każdego, kto miał szczęście poznać Ją osobiście – ciepłą, wspaniałą kobietą.

PATRICIA LINDSAY, Brytyjka, rozsławiła z kolei polskiego araba sprowadzając go najpierw na zachód Europy, a następnie do Stanów Zjednoczonych. Mimo niesprzyjającej sytuacji politycznej od 1958 roku regularnie nabywała klacze ze stadnin państwowych, włączając je do stada na prowadzonej przez siebie Holmes Farm w hrabstwie Northamptonshire, a także pośrednicząc w negocjacjach z hodowcami amerykańskimi. Dzięki niej do Stanów Zjednoczonych trafił między innymi NABOR (Negatiw – Lagodna/Posejdon). Z miłości do polskich arabów nauczyła się języka polskiego. Do końca życia pozostała wierna idei „Pure Polish”.

Miło jest nam poinformować, że memoriał Izabelli Pawelec-Zawadzkiej i Patricii Lindsay odbędzie się na Służewcu także w sezonie 2019. Mamy ogromną nadzieję, że wydarzenie to na stałe zagości w wyścigowym kalendarzu.


>>> link