The Best in Show Title went to the Białka Yearling Champion, now 2 years old filly ECHO ASTERIA, bred and owned by Chrcynno-Pałac Stud,
Below you can find the championships results:
FOALS
1. ELPRIMA (Wadee Al Shaqab - Eletheia KA/QR Marc) bred and owned by Paweł Redestowicz
2. BOGINI KAHILA (Kahil Al Shaqab - Black Rose/Abyad AA) bred and owned by PPH Parys - SK Dąbrówka
3. POTENCJA (Eternal - Pentoria/El Omari) bred and owned by Alicja Najmowicz
JUNIOR FILLIES
1. ECHO ASTERIA (Psyche Keret - Echo Aurora/Ethernity Ibn Navarrone-D) bred and owned by SK Chrcynno-Pałac
2. EL BELISSIMA (Ascot DD - Ekliptyka/Ekstern) bred and owned by Michałów State Stud
3. DIODORA (Zeus EA - Druchna/En senator) bred and owned by Petroniusz Frejlich
JUNIOR COLTS
1. ERANTIS (Ascot DD - Eugara/Om El Belissimo) bred and owned by Janów Podlaski State Stud
2. STAR FARID (RFI Farid - EKS Star of Africa/Marwan Al Shaqab) bred and owned by Wojciech Parczewski
3. PARILLUS (Ascot DD - Parilla/Enzo) bred and owned by Białka State Stud
SENIOR MARES
1. LAWINIA (Ekstern - Luanda/Emigrant) bred and owned by Michałów State Stud
2. PARMANIA (Kahil Al Shaqab - Parmana/Al Maraam) bred and owned by Michałów State Stud
3. ELLISEINA (Galba - Ellisara/Laheeb) bred by Michałów State Stud, owned by AKF Poland
SENIOR STALLIONS
1. EMPIRE (Enzo - Emira/Laheeb) bred and owned by Michałów State Stud
2. EL SHAAD (FA El Shawan - El Estrada/Justify) bred by Małgorzata and Józef Pietrzak, owned by Dębno Stud
3. ZŁOTY MEDAL (QR Marc - Złota Orda/Pesal) bred and owned by Michałów State Stud
Before moving to the championships, we watched 2- and 3-year-old fillies’ classes.
The titles of the best 2-year-olds went to Janów’s ASCOT DD fillies: yearling silver champion ENCARINA (Eneria/QR Marc) and PASCUALA (Palmeta/Ecaho), who received five „20s” (2 for type, 2 for movement and 1 for head&neck). It’s worth to realize that Ascot’s offspring then took home two gold and two silver medals.
In 3 year old fillies class the highest score went to ESTELDA (Emerald J – Eksterna/Ekstern), bred and owned by Krzysztof Goździalski – Falborek Arabians.
Championships results to be presented below.
YEARLING COLTS
1. FREYSON (ES Harir – Future/Kahil Al Shaqab) bred and owned by A. Wójtowicz
2. STAR FARID (RFI Farid – EKS Star of Africa/Marwan Al Shaqab) bred and owned by W. Parczewski
3. GERRY (ES Harir – Gracy/Ef Simply Marvelous) bred and owned by A. Wójtowicz
4. PASSAR (Atius O – Perkilla/Al Maraam) bred and owned by SK Dębno
5. PINITO (EKS Alihandro – Piniata/Eden C) bred and owned by SK Janów Podlaski
YEARLING FILLIES
1. APLIA (Pomian – Anima/Ekstern) bred and owned by SK Janów Podlaski
2. EL ROMANTIKA (QR Marc – Etiffani/Justify) bred and owned by W. Parczewski
3. EL FARIDA (RFI Farid – Esmeta/Ekstern) bred and owned by A. Najmowicz
4. BASILIA (Pogrom – Binduga/Ekstern) bred and owned by SK Janów Podlaski
5. AMIRATA (EKS Alihandro – Alhasa/Ganges) bred and owned by SK Janów Podlaski
JUNIOR COLTS
1. ERANTIS (Ascot DD – Eugara/Om El Belissimo) bred and owned by SK Janów Podlaski
2. PARILLUS (Ascot DD – Parilla/Enzo) bred and owned by SK Białka
3. PIRENO (Shanghai EA – Pirana KA/QR Marc) bred and owned by P. Redestowicz
4. ERMITAGE (QR Marc – Emandoria/Gazal Al Shaqab) bred and owned by SK Michałów
5. CHAOS URIEL (Psyche Keret – Chaos Persefona/Poganin) bred and owned by Krzysztof Poszepczyński – SK Chrcynno-Pałac
JUNIOR FILLIES
1. ENCARINA (Ascot DD – Eneria/QR Marc) bred and owned by SK Janów Podlaski
2. PASCUALA (Ascot DD – Palmeta/Ecaho) bred and owned by SK Janów Podlaski
3. PROTEKCJA (Ekstern – Pentra/Poganin) bred and owned by SK Michałów
4. ESTELDA (Emerald J – Eksterna/Ekstern) bred and owned by K. Goździalski – Falborek Arabians
5. PARANTELLA (Kahil Al Shaqab – Palanga/Ekstern) bred and owned by SK Michałów
BEST IN SHOW
ENCARINA (Ascot DD – Eneria/QR Marc) bred and owned by SK Janów Podlaski
The best in two classes of yearling colts were: STAR FARID (RFI Farid – EKS Star of Africa/Marwan Al Shaqab) bred and owned by Wojciech Parczewski and FREYSON (ES Harir – Future/Kahil Al Shaqab) bred and owned by A. Wójtowicz.
Among two-year-olds, those who received the highest score were PARILLUS (Ascot DD – Parilla/Enzo) bred and owned by Białka Stud and ERANTIS (Ascot DD – Eugara/Om El Belissimo) bred and owned by Janów Podlaski State Stud.
CHAOS URIEL (Psyche Keret – Chaos Persefona/Poganin) bred and owned by Krzysztof Poszepczyński Chrcynno-Pałac Stud, turned out to be the winner of 3-year-olds class.
26 yearling fillies, divided to 3 classes, were presented in the show ring. Among the youngest of them (born between April 7th and June 21st) chestnut EL ROMANTIKA (QR Marc – Etiffani/Justify) bred and owned by Wojciech Parczewski. The other two classes have been won by Janów Podlaski fillies: APLIA (Pomian – Anima/Ekstern) and AMIRATA (EKS Alihandro – Alhasa/Ganges).
RESULTS – CLASSES TOP FIVES
IA – YEARLING COLTS
IB – YEARLING COLTS
IIA – TWO YEAR OLD COLTS
IIB – TWO YEAR OLD COLTS
III – THREE YEAR OLD COLTS
IVA – YEARLING FILLIES
IVB – YEARLING FILLIES
IVC – YEARLING FILLIES
Last weekend the 3-year-olds have begun their racing careers.
At the Służewiec Racetrack, in PASB Race, ELWINO (Wares – Elsana/Gafal), bred and owned by J. Głowacki, broke his maiden easily in the field of 7, followed at the post by ATILLA (Dahess – Anomaliia/Anchar) and ORKIS JR (Magoun – Orczata Fata/Argonne HF).
At the Partynice Racetrack the winning post went to French-bred GUARD DE BOZOULS (Muguet de Pascade – Guarfir de Bozouls/Dormane). He and his 3rd stablemate GUARNI DE BOZOULS (Muguet de Pacade – Guarnica/Dormane) were separated by Michałów-bred ECHRA (Dostatok – Echira/KA Czubuthan).
Other races have been won by AKWANTARIO, bred and owned by R. Sumiła (4+, II gr., 1800 m) and MOHANNED AL KHALEDIAH, owned by AKF Poland (4+, hcp III gr., 1600 m).
PRIDE OF POLAND
MICHAŁÓW STATE STUD
1. GALERIDA 2013 (Ekstern – Galilea/Laheeb)
2. PUSTYNNA MALWA 2008 (Ekstern – Pustynna Róża/Emigrant)
3. CHERONEA 2010 (QR Marc – Chimera/Emigrant)
4. KAROLA 2010 (QR Marc – Karolina/Laheeb)
5. EL GOTTA 2017 (Ascot DD – El Mediara/Eryks)
6. EMANOLLA 2015 (Vitorio TO – Emandoria/Gazal Al Shaqab)
7. Embrion od klaczy EMANDORIA
8. Embrion od klaczy PUSTYNIA KAHILA
JANÓW PODLASKI STATE STUD
1. ADELITA 2014 (Kahil Al Shaqab – Altamira/Ekstern)
2. AKIA 2014 (Vitorio TO – Andala/Piruet)
3. AMARENA 2012 (Om El Belissimo – Amiga/Piaff)
4. ANAWERA 2012 (Piaff – Altamira/Ekstern)
5. ATANDA 2012 (Eden C – Atma/Ekstern)
6. GRACIOSA 2013 (Kahil Al Shaqab – Gratituda/Nadir I)
7. PIANOVA 2011 (Eden C – Pianissima/Gazal Al Shaqab)
8. POTENTILLA 2011 (Ekstern – Panonia/Eukaliptus)
9. PRIMERA 2009 (Eden C – Preria/Ararat)
BIAŁKA STATE STUD
1. HERGETIA 2010 (Esparto – Hermiona/Metropolis NA)
SUMMER SALE
SK MICHAŁÓW
1. WIEŻA MARZEŃ 2002 (Ekstern – Wiaźma/Arbil)
2. ELGORA 2010 (Poganin – Elgina/Ekstern)
3. WIZAWA 2014 (Equator – Wazira/Wachlarz)
4. ESKARIOLA 2015 (Vitorio TO – Espadrilla/Monogramm)
5. EL DORRA 2010 (QR Marc – El Dorada/Sanadik El Shaklan)
6. FORMISS 2013 (Esparto – Formia/Gazal Al Shaqab)
7. EDITHA 2009 (Eden C – Eirene/Gazal Al Shaqab)
SK JANÓW PODLASKI
1. ALSARA 2013 (Kahil Al Shaqab – Alegra/Ganges)
2. BERNADETTA 2010 (Ganges – Belgica/Gazal Al Shaqab)
3. BIRUNA 2011 (Equifor – Biruta/Ekstern)
4. EL SAFIJA 2017 (Paladid – Elsandra/Polon)
5. ESTONIA 2015 (Palatino – Esparta/Poganin)
6. ETERYKA 2008 ( Poganin – Etnologia/Gazal Al Shaqab)
7. PATTY 2017 (Pomian – Patanga/Om El Belissimo)
8. PRAGA 2015 (Vitorio TO - Perla/Ganges)
9. WŁODAWA 2017 (Pomian – Wołogda/Ekstern)
10. PISTOLERO 2013 (Kahil Al Shaqab – Pinga/Gazal Al Shaqab)
SK BIAŁKA
1. CAMPARIA 2009 (Pegasus – Caruza/Wachlarz)
2. EGETIA 2016 (HK Krystall – Egita/Piaff)