PZHKA
All-Polish 2024 PL/EN

• 2015-09-17 •

XII Sportowe Mistrzostwa Europy

W miniony weekend odbyły się kolejne, XII Sportowe Mistrzostwa Europy Koni Arabskich Czystej Krwi w Janowie Podlaskim. W tym roku zawody miały formułę otwartą, co wpłynęło pozytywnie na zwiększenie ilości uczestniczących par, pojawiły się też ekipy z Bliskiego Wschodu m.in. z Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Trudno nie zauważyć, że popularność konkurencji sportowych na koniach arabskich jak i samej imprezy odbywającej się teraz cyklicznie w Janowie rośnie, co jest oczywiście z korzyścią dla promocji polskiego konia arabskiego pod siodłem zwłaszcza, że polscy zawodnicy odnieśli na tegorocznych zawodach niemałe sukcesy.
W konkurencji z utytułowanymi końmi zza granicy (m.in. duński Zonyx) drugie miejsce w finałach ujeżdżenia (FEI Prix St. Georges Team Young Riders, Level M) zajął Echo Apollo hodowli Chrcynno-Pałac pod Kają Dembińską i własności amazonki.
W klasyfikacji Classic Pleasure C All Round (klasa 10) słynny ujeżdżeniowiec Zonyx uległ janowskiemu Sabatowi pod Natalią Ciman, który pokonał 25 innych par! Sabat został też zwycięzcą kwalifikacji i finałów w kategorii polski strój historyczny. Mimo że konkurencja ta nie znajduje się w oficjalnej klasyfikacji ECAHO jednak należy docenić coraz lepszą jakość wykonania strojów polskich uczestników. Nowością zawodów były natomiast oryginalne, bo zaprezentowane po raz pierwszy w Polsce przez pary z Bliskiego Wschodu ubiory i rzędy arabskie w konkurencji Native Costume.

Czwarte miejsce w Dressage C All Round (klasa 8) za parami ze Szwecji, Francji i Danii zajął Edinet wł. BT Damis pod Agnieszką Romszycką, Trail (klasa 9) wygrał El Moro hodowli M Arabians a własności Layan Arabians, Austria. El Moro triumfował też w konkurencji damskiego siodła (klasa 19) i Trail (klasa 21). Widowiskową rywalizacją wygraną przez polskiego Ekiera pod Danutą Konończuk był czterystumetrowy sprint (Speed). W gonitwie wzięło 10 par. Ekier wygrał też finały Ladies Side Saddle (klasa 12) poziom M. Ciekawy był Pole Bending (klasa 30) czyli wyścig wokół beczek wygrany przez parę z Michałowa – Gardeja i Kinga Klinicka. Również w konkurencji skoków, tak rzadkiej wśród koni arabskich, pojawiły się nowe talenty. W Showjumping C All Round do 90cm (klasa 13) triumfowała Alvorada własności Dariusza Kowalskiego pod Aleksandrą Kowalską natomiast do 100 cm (klasa 24) i w finałach do 110cm (klasa 37) - Estra wł. Anny Madrak pod Agatą Madrak. Pełne wyniki zawodów można znaleźć na stronie głównego organizatora imprezy – SK Janów Podlaski. Na naszym profilu Facebook można oglądać galerie uczestników i fotografów obecnych w Janowie w tym roku.

PZHKA jako współorganizator Mistrzostw Europy pragnie złożyć serdeczne podziękowania swoim członkom za włożony wkład pracy i zaangażowanie w organizację, sprawny przebieg i widowiskowość janowskich zawodów, które w sposób widoczny z roku na rok zwiększają popularność polskich koni arabskich w użytkowaniu pod siodłem.